Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Stwierdzenie nabycia spadku. Gdzie kierować wniosek. Opłata. Jak wygląda rozprawa.

Stwierdzenie nabycia spadku. Gdzie kierować wniosek. Opłata. Jak wygląda rozprawa.

W tym artykule dowiesz się, gdzie i kiedy możesz złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, jakie poniesiesz z tym związane opłaty, jak wygląda sprawa w sądzie, jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego oraz w jakiej części, a także jakie załączniki należy złożyć wraz z wnioskiem.

author box img

Damian Dobosz

Zaktualizowano: 30 marca 2018 30.03.2018 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 4894 Adwokatów blisko Ciebie

Gdzie złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć do sąd rejonowego właściwego ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy.

Jaka jest opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wynosi 50 zł od wniosku oraz dodatkowe 50 zł za każde oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Jak wygląda sprawa w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku

Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Jeżeli chodzi o potencjalnych spadkobierców, sąd nie jest związany osobami, które zostały wskazane przez wnioskodawcę we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, tak więc sąd nie oddali wniosku, jeżeli okazałoby się, że spadkobiercami są inne osoby, niż te wskazane we wniosku - w takim wypadku sąd stwierdzi nabycie spadku przez te inne osoby (art. 677 k.p.c.).

Kiedy może być złożony wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - przedawnienie

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może być złożony w każdym czasie, a samo roszczenie o stwierdzenie nabycia spadku nie przedawnia się, bowiem nie mają do niego zastosowania przepisy o przedawnieniu roszczeń.

Kolejność dziedziczenia ustawowego oraz w jakiej części

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Powyższą zasadę stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Jakie załączniki należy złożyć wraz z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku

Należy złożyć akt zgonu spadkodawcy, akt małżeństwa, jeśli wnioskodawcą jest małżonek spadkodawcy, odpis bądź odpisy skrócone aktu urodzenia uczestnika/uczestników postępowania, przykładowo dzieci spadkodawcy. Należy pamiętać o odpisach wniosku (jako załączniki) w ilości odpowiadającej liczbie uczestników postępowania.

Opracował:

Adwokat Damian Dobosz

Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Dobosz

Dodano: 9 kwietnia 2018 Zaktualizowano: 30 marca 2018

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco